Jak vybrat běžecké boty? Průvodce pro každého

BLOG

31.07.24 475

Běhání je v dnešní době stále populárnějším koníčkem, který má dobrý vliv jak na vaši fyzičku, výdrž a celkové zdraví, tak vám také dává možnost psychicky si odpočinout od každodenního shonu a zrelaxovat své tělo třeba pobytem v přírodě. Kvalitní běžecké boty jsou ale pro příjemný zážitek z běhu naprosto zásadní a to, jaké běžecké boty máte právě na sobě, tak může celou běžeckou zkušenost povýšit na zcela novou úroveň, nebo ji naopak úplně pokazit. Vybrat si ty nejlepší běžecké boty přitom pro člověka dokáže být opravdový oříšek. Pohodlí a funkčnost běžeckých bot ovlivňuje řada faktorů od jejich velikosti, dropu a tlumení, až po terén a způsob běhu konkrétního běžce. Popíšeme si proto, jak nejlépe vybrat běžecké boty pro každou příležitost a na co si při jejich výběru naopak dávat pozor.

Co znamená drop u běžeckých bot?

Jednou ze základních charakteristik, která významně ovlivňuje kvalitu a bezpečnost běhu, je drop běžeckých bot. Drop zjednodušeně označuje rozdíl ve výšce paty a špičky boty. Pata bývá u většiny běžných bot postavena výše než špička nohy, a to i o více než centimetr, naopak u běžeckých bot s nulovým dropem je pata a špička nohy ve stejné úrovni.

Drop běžeckých bot je důležitý hned z několika důvodů. Jeho míra významně ovlivňuje způsob, jakým při běhu pracují vaše nohy i celé tělo, a také ovlivňuje přenos nárazů při každém došlapu. Drop tak do značné míry určuje techniku běhu. Nízký nebo nulový drop nohám umožňuje běh s přirozenou technikou, tedy především došlapem na střední a přední část chodidla. Ten významně snižuje tlak na klouby při dopadu a celkovou sílu nárazu, čímž se omezuje přetížení nohou při běhu.

Nízký drop ovšem není vhodný pro všechny případy. Pokud se totiž běžně spoléháte spíše na došlap na patu, vyšší drop vám může prokázat dobrou službu. Obzvláště pro ty běžce, kteří upřednostňují spíše delší tréninky na převážně rovném povrchu, například v ulicích města, vyšší sklon boty zajistí, že dopadat na patu bude při běhu obtížnější a pro vás tak bude snazší udržet správnou techniku.

Zvolit ten správný drop vám může pomoci také s maximalizací pohodlí a předcházením zranění. Boty s nulovým dropem, jaký mají například barefoot boty od VIVOBAREFOOT, umožňují svalům a šlachám v nohách přirozené fungování, kterému těsné boty s vysokým dropem naopak často brání. Obzvlášť při běhu v členitém terénu tak nulový drop zajišťuje pohodlí a komfort nohou. Různé dropy mají také různé dopady na řadu zdravotních problémů s chodidly a správně zvolený drop tak může v některých případech pomoci snížit nebo úplně odbourat bolest. Efekty jednotlivých dropů ovšem lze jen těžko zobecnit na všechny možné zdravotní problémy běžců, je tak potřeba jednotlivé výšky dropů vyzkoušet a zjistit, která vám vyhovuje nejlépe. Jak tomu ale v oblasti zdraví bývá, nejlépe o správném postupu v případě vážnějších problémů rozhodne lékař.

Obecně platí, že přechod mezi různými dropy by měl být postupný, prudká změna například z velmi vysokého dropu na drop nulový by mohla zbytečně uškodit technice vašeho běhu a kvalitě vašich tréninků. Vysoký drop o velikosti alespoň 9 mm nebo více je většinou spojen také s významným tlumením boty a vhodný je především pro běžce, kteří došlapují na patu. 

To ale při běhu není ideální a běžci se správnou technikou je proto většinou nepreferují, při dopadu na přední a střední část chodidla totiž tlak na patu není potřeba dále nijak snižovat. Právě proto se jako vhodné ukazují právě boty s nulovým dropem. Při postupném přechodu z vysokého na nulový drop je vhodné drop snižovat postupně, nejdříve skrze boty se středním dropem o velikosti 5 až 8 mm, a pak nošením běžeckých bot s minimálním dropem někde mezi 1 až 4 mm. Se snižováním dropu by se zároveň měla zlepšovat i technika, kterou je dobré vedle toho také pilovat běžeckou abecedou či speciálními cviky,  a u bot s nulovým dropem tak bude správný došlap již zcela přirozený.

Jak vybrat velikost běžeckých bot?

Zvolit si při výběru nových běžeckých bot správnou velikost je podstatné pro pohodlí i bezpečí nohy, příliš malé boty nohu totiž mohou zbytečně svazovat, tlačit na ni a vytvářet tak nepříjemné otlaky a další problémy, nadmíru velké boty naopak na nohách při běhu dobře nedrží a negativně tak ovlivňují techniku i prožitek z běhu.

Velikost nohou během dne kolísá, především mají tendenci v průběhu dne natékat, pokud tak plánujete nakupovat běžecké boty v kamenném obchodě, odložte tuto návštěvu až na odpoledne, abyste si mohli spolehlivě vybrat velikost, která vám skutečně sedí. Při výběru běžeckých bot na internetu vám pomůže mít nohy správně změřené, abyste si mohli vybrat přesně tu velikost, která vám padne.

Postup pro spolehlivé změření chodidel je snadný. Stačí si stoupnout patami ke zdi a pod chodidlo umístit list papíru tak, aby se stejně jako paty chodidel opíral o stěnu. Pak na měřené chodidlo přenesete váhu a na papíru si uděláte u konce vašeho chodidla značku, zjistíte tak jeho přesnou velikost. Stejný postup zopakujete i u druhého chodidla, jeho velikost se totiž od toho prvního mírně lišit. Pokud je skutečně jedna z velikostí jiná, při výběru běžeckých bot berte v potaz větší z dvojice velikostí.

Při měření chodidel je vhodné mít na sobě ty ponožky, které máte v plánu si do běžeckých bot obouvat, a kvůli kolísající velikosti je také lepší měření nechat až na odpolední hodiny. V případě, že uvažujete o nákupu barefoot běžeckých bot s nulovým dropem, je k naměřené velikosti potřeba přičíst ještě takzvaný nadměrek. Jde o prostor navíc, který chodidlu zajišťuje v botě dostatek prostoru na jeho přirozenou funkci. Pro dospělé je nadměrek 6 až 10 mm, pro děti 10 až 12 mm.

Jakou roli hraje došlap?

Došlap při běhu není jen otázkou toho, jestli dopadáte na přední část chodidla, což je pro vaše nohy ideální, nebo na patu. Došlap se také liší podle toho, k jakému při něm dochází vychýlení kotníku. Můžete se tak setkat s pojmy neutrální došlap, supinace anebo pronace.

Neutrální došlap je pro vaše nohy nejpřirozenější a představuje optimální způsob běhu, který zajišťuje nejmenší riziko zranění a bolesti nohou. Při neutrálním došlapu je kotník v rovině se zbytkem nohy a chodidlo se tak při kontaktu se zemí nevychyluje ani na jednu stranu.

Hlavním a častým nešvarem spojeným s došlapem je nadměrná pronace, neboli přílišné vychýlení kotníku směrem dovnitř. Pokud se pronace při běhu pohybuje pod zhruba patnácti stupni, nejde o nic neobvyklého ani rizikového a chodidlo tak především jen správně reaguje na nárazy při běhu. Pokud je ale tato hranice překročena, pronace zvyšuje pravděpodobnost zranění a dalších komplikací, které mohou znepříjemnit váš běh.

Pro případy nadměrné pronace jsou typické bolesti kloubů, především kolen a kyčlí, výjimkou ale není ani zasažení paty nebo klenby. Zvyšuje se tak riziko zranění těchto kloubů. Stejně tak hrozí i vznik deformací nebo vad prstů na nohou, ochabnutí svalů a zkrácení nebo bolestivost šlach důsledkem dlouhodobého tlaku pouze na jednu stranu chodidla. Kvůli nadměrné pronaci může dojít také ke vzniku plochých nohou z důvodu ochabnutí nožní klenby. Problémem mohou být i různé puchýře, kuří oka, mozoly a otlačeniny způsobené jednostranným náporem na chodidlo.

Pronaci při běhu lze řešit několika způsoby, kromě důkladného strečinku před během i v průběhu dne, který dokáže symptomy spojené s pronačním došlapem zmírnit, hraje významnou roli i výběr bot. Jednou z jasných možností, která se nabízí, jsou takzvané pronační běžecké boty. Tyto boty jsou uzpůsobené přesně na úlevu při nadměrné pronaci, poskytují chodidlu větší oporu a tlumení, jsou těžké a tuhé, ale efektivní při odstraňování bolesti. Problém ovšem spočívá v tom, že pronační běžecké boty řeší pouze následné bolesti, nejsou ale tak efektivní v řešení příčiny těchto bolestí.

Příčinu ovšem můžete začít řešit pomalým a postupným přechodem na barefoot běžecké boty, které mají nulový drop, jsou lehké a především v nich má chodidlo velké množství prostoru. Navíc mají velice tenkou podrážku a žádnou podporu klenby. Díky těmto vlastnostem vaše nohy dostanou příležitost začít zapojovat veškeré svaly tak, jak je to pro ně přirozené. Tvar, který se přizpůsobí noze, zároveň poskytuje dostatek prostoru pro běh bez nepříjemného tlaku a utlačování nohou, postupem času tak chodidla dostanou šanci vrátit se k jejich zdravému a přírodou zamýšlenému fungování. Jak na to, se můžete dočíst v našem článku Začínáme běhat v barefoot botách. 

Menší problém, než jakým je pronace, pak při běhu představuje supinace. Tímto slovem se označuje vychýlení kotníku směrem ven, které je pro člověka do určité míry přirozené, stejně jako pronace, protože si tímto způsobem noha pomáhá udržet stabilitu a přizpůsobuje se ploše, na kterou dopadá. V případě, že je supinace nadměrná, se ale i v jejím případě setkáváme s určitými riziky.

Achillova šlacha je při dlouhodobě nadměrné supinaci náchylná k zánětům, hrozí také degenerace šlachy na spodní straně chodidla, která způsobuje vystřelující bodavou bolest. Při nadměrné supinaci může také mnohem častěji dojít k vyvrknutí kotníku vzhledem k nepřirozenému úhlu, ve kterém noha dopadá na zem.

Narozdíl od pronace se přímo na supinaci speciální boty nevyrábějí, možné řešení ale opět mohou představovat barefoot běžecké boty, které dokáží zajistit správnou polohu chodidla při běhu a zamezit tak deformaci nohou. Při nadměrné supinaci je také vhodné zařadit do tréninku i trénink silový, s pevnějšími a silnějšími svaly se totiž zvyšuje i celková stabilita, což při supinaci pomáhá. Vhodné může být také zapracovat na technice běhu, naučené neduhy mohou v průběhu času problémy dále prohlubovat.

Jak vybrat běžecké boty podle terénu?

Při výběru běžeckých bot je potřeba přihlížet také k terénu, po kterém budete běhat. Existují totiž velké rozdíly mezi trailovými běžeckými botami určenými na nezpevněný terén, silničními běžeckými botami na asfalt a pevné povrch a univerzálními běžeckými botami do terénu i na silnici. Tyto rozdíly se nejvíce projevují v míře přilnavosti podrážky a ochrany chodidla.

Trailové běžecké boty jsou určené na běh v přírodním, nerovném terénu, ať už v polích, lesích a loukách, nebo po zasněžených či rozbahněných cestách. Zásadní je proto pro ně především vysoká přilnavost, která snižuje riziko pádu a zranění, a také nadstandardní ochrana nohy, která je na nezpevněném povrchu zásadní. Skvělou volbou do terénu jsou modely s typem podrážky „soft ground“, jako je např. novinka od olympijského sportovce J. J. Florence Primus Trail Knit SG. 

Dobrým příkladem trailových běžeckých bot může být třeba model VIVOBAREFOOT Hydra ESC, který si díky hydrodynamickému vzorku svršku boty a pěnové stélce poradí opravdu s jakýmkoliv trailem i podmínkami. Veškeré použité materiály jsou navíc rychleschnoucí a nezadržují v sobě vodu, takže i v mokrém prostředí zůstávají lehké a dokonalému zážitku z běhu tak opravdu nic nebrání.

Silniční běžecké boty jsou ideální pro betonové nebo asfaltové povrchy a vhodné jsou tak především pro městské běžce. Vyznačují se především vysokým tlumením a hladkou podrážkou bez vzorku, která zajišťuje přilnavost na rovných městských površích. Pro tento druh běžeckých bot je tak důležitá především opora a stabilita nohy při dopadech na tvrdý, rovný povrch. Oblíbeným modelem jsou v této kategorii naše nejlehčí běžecké boty VIVOBAREFOOT Primus Lite III. 

To nejlepší z obou světů v sobě spojují univerzální běžecké boty do terénu i na silnici, díky kterým můžete při svém tréninku bez problémů přecházet mezi různými povrchy a stále si přitom užívat stejný komfort. Při běhu v lehčím terénu či na zpevněném povrchu s přechody přes silnici se tak hodí například boty VIVOBAREFOOT Primus Trail Knit FG, které používají speciální tenkou multiterénní podrážku. Ta umožňuje přirozený pohyb jako naboso, zároveň je ale odolná proti propíchnutí a chodidlo tak při běhu dostatečně chrání. Speciálně pletená prodyšná ponožka, která je součástí svrchní části boty, pak zajišťuje dokonalé přizpůsobení noze. Model je zároveň pevný a odolný vůči nečistotám i živlům a je tak vhodný pro téměř jakéhokoliv běžce.

Výběr bot podle tlumení

Pro maximální výkon i pohodlí při běhu je důležité zvolit i to správné tlumení, a to především na základě zkušenosti běžce a také intenzity běhu.

Vysoké tlumení se v běžeckých botách hodí především začátečníkům, kteří ještě nemají vypilovanou techniku běhu a jejich nohy tak potřebují větší oporu na to, aby byly dostatečně chráněny. Vzhledem k tomu, že vyšší tlumení také do větší míry chrání klouby, by si ho měli vybrat i běžci s vyšší váhou, zajistí si tak maximální bezpečí při každém kroku.

Běžecké boty se středním tlumením naleznou využití především u pokročilejších běžců, kteří vyráží spíše na kratší běhy, u kterých je pro ně zásadní tempo. Nešlápnou s nimi vedle ale ani lehčí běžci, kteří ani při absolvování delších tras nepotřebují v botách tak silné tlumení.

Boty na běhání s nízkým tlumením umožňují běh vysokou rychlostí a využijí je tak především zkušení běžci s vypilovanou technikou. Vzhledem k potřebě opravdu perfektního zvládnutí běhu se doporučuje přechod na boty s nízkým tlumením uskutečňovat pozvolna a plynule, aby se minimalizovalo riziko zranění.

Podle intenzity tréninků, neboli délky tras a rychlosti běhu, se pak běžecké boty také dělí na objemové, tempové a závodní. Objemové běžecké boty se používají na dlouhé běhy s pomalejším tempem, typická je tak pro ně silnější podrážka a vyšší tlumení. Tempové boty dávají běžci možnost rychlejšího odrazu a jsou tak vhodné především na kratší trasy a vyšší rychlost. Závodní běžecké boty jsou pak určené pro rychlostní trénink, tím pádem tedy na krátké a rychlé úseky. Mají proto většinou nízké tlumení i hmotnost, potažmo podporu odpružení.

Výhody barefoot bot na běhání

Barefoot neboli bosá běžecká obuv může být v některých případech jedním z možných řešení přílišné pronace nebo supinace, kromě toho ale nabízí i řadu výhod oproti běžným botám pro všechny běžce. Barefoot boty jsou především flexibilní a ohebné, dokáží si tak poradit s jakýmkoliv terénem a zároveň chodidlo nijak neomezují. Zároveň díky absenci podpory klenby a široké špičce chodidlu i prstům dopřávají dostatek prostoru na přirozený pohyb a nenutí nohu fungovat v pozicích, které jsou pro něj nevhodné.

Běžecké barefoot boty se dokáží chodidlu přizpůsobit, díky ultratenké třímilimetrové podrážce zároveň dokonale simulují zdravou a pro člověka přirozenou chůzi, potažmo běh jako naboso. Při běhu v přírodě navíc nebrání příjemnému pocitu spojení s přírodou skrze chodidla, který je jinak možný pouze při bosé chůzi, zároveň ale nohu patřičným způsobem chrání.

Pro běžce je také výhodná nízká hmotnost barefoot bot, které tak běh nijak nekomplikují, a nulový drop umožňující přirozený a zdravý běh.

Jak už jsme zmínili, pokud se chcete pustit do běhání v barefoot botách - a těžit tak z benefitů, které vám to přinese - začínejte pozvolna a postupně. Jak na to, se můžete dočíst v našem článku Začínáme běhat v barefoot botách. 

 

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...



Registrujte se

a získejte
řadu výhod

  • Kompletní přehled o novinkách
  • Historie objednávek
  • Doprava zdarma nad 1000,-
  • 30denní lhůta na vrácení zboží

Cookies

Používáme soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům a personalizaci reklam od Googlu i dalších společností. Kliknutím na tlačítko Přijmout vše nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.