Bolest nohou nebo chodidel dokáže člověka pořádně potrápit, ať už jsou její příčiny běžné a nevinné, anebo patří mezi ty vážnější. I když pro člověka často není nijak ohrožující, bolest chodidel a nohou bývá velice nepříjemná a může zkazit jinak příjemný den. Pozitivní zprávou je, že se těmto bolestem dá do značné míry předcházet, jako prevence totiž slouží jak vhodná strava a pohyb, tak také správný výběr bot. Popíšeme si tedy, jaké jsou typické příčiny bolesti nohou a chodidel, jak se těmto bolestem dá předcházet a co můžete dělat v případě, že bolest již nastala.
Proč nás bolí nohy
K bolesti nohou může docházet z mnoha různých důvodů, velká část z nich je přitom poměrně obvyklou součástí života a jejich souvislost s vlastními bolavými chodidly si tak člověk nemusí vůbec uvědomit.
Mezi možnými viníky je na prvním místě přetěžování nohou, které lidé při hledání příčin bolesti často přehlížejí, i když v této oblasti nejednou hraje zásadní roli. Pokud jde o přetížení krátkodobé, například kvůli nadměrné fyzické aktivitě, dlouhé túře a tak podobně, bolest není ničím překvapivým ani neobvyklým a do značné míry se tak není čeho obávat. Jak si nohy a chodidla odpočinou, bolest přirozeně sama přejde.
Pokud jde o přetěžování dlouhodobé, to může postupem času vést k prohlubování a zintenzivňování bolesti nohou a k vzniku různých získaných vad a deformit nohou, které mohou nadále způsobovat další bolest. Například takzvané ploché nohy, haluxy anebo patní ostruhy jsou některými z nejčastějších vad nohou, k jejichž vzniku do značné míry přispívá právě dlouhodobé přetěžování nohou.
K chronickému přetěžování chodidel dochází především při nošení nevhodné obuvi. Většina konvenčních bot je totiž vytvořená tak, že nohu do značné míry omezuje, nedodává jí dostatečný prostor na přirozené fungování a skrze tlustou podrážku a výraznou podporu nožní klenby postupem času oslabuje svaly a šlachy nohy, což může vést k bolestem a dalším problémům. Pokud navíc bota na nohu správně nepadne, všechny tyto negativní efekty na člověka se jen násobí.
Nadměrné přetěžování nohou je pak typické také pro profese, ve kterých je třeba trávit dlouhé časové úseky ve stoje. Při dlouhém stání jsou jednak svaly neustále napjaté a rychle se tak unaví, v žilách nohou ale také stagnuje krev a je pro ni obtížnější proudit dále. To vše pak vede k bolestem chodidel i nohou a vzniku křečových žil. Tím, že velkou část dne celá váha těla spočívá pouze na chodidlech, se mohou postupem času měnit a obzvlášť v kombinaci s nevhodnou obuví opět hrozí vznik nepříjemných deformací.
Podobně se nohy přetěžují i v případě nadváhy, spíše než svaly a šlachy ale v těchto případech trpí hlavně chrupavky kloubů. Kromě bolesti samotných chodidel a nohou tak dlouhodobá nadváha může vést i k bolesti kyčlí a zad kvůli změnám v postavení páteře, ke kterým v důsledku přetížení dochází. Poškozování kloubů pak často vede k rozvoji zánětů, zejména artrózy, které způsobují bolest a otoky, ale také omezují celkovou hybnost končetiny.
V neposlední řadě nohy přetěžuje také chůze naboso po rovných površích. Samotná bosá chůze je sice pro člověka zdravá a přirozená, musí se ale provozovat v těch správných podmínkách. Chůze naboso by totiž měla nohu především stimulovat, ideální je tak vyrazit na přírodní, strukturované povrchy, ať už skutečně bosí, anebo v barefoot botách, které chůzi naboso efektivně simulují a přitom nohu chrání před zraněním i přírodními živly. Chůze naboso po rovných površích, jaké má většina z nás doma, ať už jde o plovoucí podlahu, dlažbu nebo parkety, ale nohu správně nezapojuje a může ji nevhodně přetěžovat.
Bohužel, ne vždy za bolestí stojí každodenní, běžné problémy, právě bolest chodidel a nohou totiž může být příznakem také vážnějších nemocí nebo důsledkem další řady dlouhodobějších faktorů.
DNA
Samotná dna vzniká v důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi. Kyselina močová je sama o sobě v těle běžná a slouží jako velice efektivní antioxidant, chrání tedy tělo před jinak škodlivými chemickými reakcemi. Pokud má ale tělo po delší období této kyseliny nadmíru, začne se ukládat v podobě malých krystalků, a to především v kloubech a šlachách. Tyto krystaly pak mohou dráždit okolní tkáň a vytvářet tak zánět, což je hlavním projevem dny.
U dny přicházejí problémy nejčastěji v náhlých záchvatech, obvykle v noci, a to v podobě silné bolesti kloubů nebo šlach. Nejčastěji dna způsobuje bolest palce u nohy, popřípadě jiných kloubů, zejména v rukou. Bolest většinou doprovází otok a zčervenalá, napnutá kůže. Pokud se tak potýkáte s bolestí kloubu palce u nohy, která přichází na první pohled bez příčiny a často v noci, kdy ležíte v klidu v posteli a dá se tak vyloučit jakékoliv přetížení nebo zranění, je možné, že příčinou je právě dna.
Úrazy a nemoci šlach
Bolest nohou mohou způsobovat nejen svaly a klouby, ale také šlachy. Jejich přetržení se projevuje především ostrou bolestí a otokem v místě, kde k přetržení došlo, velice často k tomuto typu úrazu přitom dochází právě u šlach nohy. Vysoké riziko poranění šlach hrozí především starším lidem nebo při onemocnění dnou. K přetržení šlachy může dojít jak kvůli nedostatečnému protažení před intenzivním cvičením, tak jen v důsledku únavy, dehydratace a přetížení organismu.
Právě nohy v sobě mají hned několik vazů a šlach, které jsou při dlouhodobém přetěžování, nehodách i sportu obzvlášť náchylné ke zranění. Jedná se především o Achillovu šlachu a vazy a šlachy kolen a kotníků.
Přetržení některého z dvojice křížových svalů v koleni je často důsledkem autonehody anebo poranění při kontaktních sportech, není ale výjimkou, že k němu dojde i při obyčejném pádu nebo zakopnutí. Pro toto zranění je pak typický otok a bolest kolene při natažení nohy, jeho snížená pohyblivost a s tím související problémy s chůzí. Podobně vážným a nepříjemným zraněním kolene je pak utržený meniskus, který se projevuje prudkou bolestí a citelným prasknutím nebo lupnutím kolena. Stejně jako poranění křížového vazu, i v případě utrženého menisku je významně ovlivněna pohyblivost nohy a ne vždy jde noha zcela natáhnout.
Za bolestivostí a otokem v oblasti kotníku může stát přetržení vazů kolem kotníku, respektive narušení jejich správné struktury. Pokud se tyto vazy pouze natáhnou, ale nepřetrhnou, jde o takzvaný podvrtnutý kotník, který může být výsledkem pouhé chvilkové neopatrnosti při došlapu nebo doskoku.
Přetržená Achillova šlacha je pak zraněním velice vážným, které vyžaduje dlouhou rehabilitaci a léčbu, někdy trvající až dvanáct měsíců. Velice silná bolest v oblasti paty je společně s hlasitým prasknutím jasným ukazatelem tohoto zranění.
Kromě úrazu mohou ale být problémy se šlachami způsobené i zánětem nebo nemocemi. Zánět šlach způsobuje především přetížení vznikající z důvodu dlouhodobé a opakující se fyzické aktivity, ať už jde o sport nebo fyzicky náročnou práci. Pro zanícené šlachy je typická bolest při pohybu nebo námaze, citlivost daného místa a také svědění. Neobvyklý ale není ani pocit pálení nebo bodání v zasaženém místě anebo jeho zarudnutí.
Kvůli častému nadměrnému přetěžování se i záněty nezřídka dotýkají právě Achillovy šlachy, kromě sportovců, kteří při svých výkonech tuto šlachu pravidelně namáhají, hrozí riziko zánětu i lidem, kteří nosí nevhodnou obuv. Dráždění, tření a odřeniny, které vznikají v důsledku špatné velikosti nebo střihu boty, mohou totiž zvyšovat riziko zánětu.
Syndrom neklidných nohou
Neurologická porucha známá pod názvem syndrom neklidných nohou se obvykle projevuje nepříjemným pocitem v nohách a neodolatelným nutkáním nohama pohybovat, což tyto pocity dočasně zmírňuje. Spousta lidí tento pocit ovšem definuje jako bolest, protože je velice obtížné ho charakterizovat přesněji. Nejvíce se projevuje tento pocit nebo bolest v klidu, a tím pádem také v noci v leže před spaním. Syndrom neklidných nohou je tak často problematický především kvůli tomu, že ruší spánek člověka.
Špatné držení těla
Zdá se očividné, že dlouhodobě špatné držení těla má na člověka negativní vliv. Kromě těch na první pohled jasných důsledků, jako je bolest krční páteře, zad nebo ramen, ale špatné držení těla postupem času vede i k bolesti nohou a především jejich kloubů. Mezitím co například u sedavých zaměstnání jsou největším problémem kulatá záda a zakloněná hlava, u profesí, kde je potřeba delší dobu stát, často dochází k přetěžování kloubů nohou, obzvláště kolen, kvůli jejich asymetrickému zatěžování. V praxi jde například o přešlapování z nohy na nohu při práci za přepážkou v obchodě, kde jsou vždy klouby na jedné straně těla zatěžovány mnohem více, než ty na straně opačné.
Ani u sedavých zaměstnání ale nohy nejsou bez problémů, právě tento životní styl totiž může přispívat ke vzniku zánětu sedacího nervu, lidově známého jako houser, který se projevuje právě bolestí kyčle vystřelující do nohy.
Bolest nohou v těhotenství
Křeče v nohách jsou jednou z nepříjemností, na které jsou ženy při těhotenství mnohem náchylnější. Důvodem může být jak svalová únava, tak zadržování tekutin v těle a nedostatek vápníku. Kromě křečí ale těhotenství v mnoha případech provází také pocit těžkých nohou, který vzniká kvůli narušení obvyklého fungování krevního oběhu. Zvýšení tělesné hmotnosti a hormonální změny spojené s těhotenstvím vedou k hromadění krve v žilách nohou, což způsobuje otoky.
Bolest při růstu u dětí
Období rychlého růstu, kterými si dítě během začátku svého života projde mnohokrát, jsou často doprovázeny bolestí nohou. Nejde tedy o nic neobvyklého. Jak před pubertou, tak v jejím průběhu, se děti při náhlém období růstu mohou setkat s bolestmi nohou večer a v noci. Obvykle jde o bolest symetrickou, lokalizovanou v přední části nohou. Bolest nohou u dětí při jejich růstu může být zintenzivněna vysokou fyzickou zátěží přes den anebo špatným držením těla.
Co pomáhá na bolest nohou
Jak jste si mohli přečíst výše, možných příčin bolesti nohou existuje opravdu mnoho, od těch v podstatě neškodných, které postupem času odezní samy, až po ty velice vážné, u nichž musí zasáhnout lékař. V naprosté většině běžných případů bolesti nohou ale platí určité společné zásady jak prevence, tak následné léčby problému. Co je tedy nejlepší na bolest nohou?
Pokud chcete bolesti nohou efektivně předcházet, nabízí se vám hned několik preventivních opatření, která nejen sníží pravděpodobnost vzniku bolesti nohou, ale zároveň vaše zdraví zlepší i dalšími způsoby.
Zásadní je pro zdraví nohou samozřejmě výběr obuvi. Nošení vhodných bot může bránit přílišnému přetěžování chodidel i nohou a celkově tak zamezovat jejich případné bolesti. Nejzdravější je pro boty chůze úplně naboso, která ale bohužel v dnešním světě většinou není ani možná, ani bezpečná. Hned druhou nejlepší variantu tak představují barefoot boty, které nohu zapojují přesně tak, jak je pro ni přirozené, dodávají jí dostatek prostoru pro přirozený pohyb a narozdíl od konvenčních bot ji nijak neomezují, díky čemuž mohou veškeré svaly a šlachy v noze fungovat tak, jak by měly. Ve chvíli, kdy není noha oslabená nošením bot s tlustou podrážkou a výraznou podporou klenby, je mnohem více odolná vůči přetížení a tím pádem i bolesti.
Pravidelné nošení ohebných barefoot bot, které se přizpůsobí tvaru chodidla, tak může být jedním ze základních způsobů prevence bolesti chodidel a nohou.
Předcházet bolesti nohou můžete i skrze zdravou stravu. Ta by měla být především vyvážená a zahrnovat potraviny bohaté na draslík a hořčík, které podporují správnou funkci svalů a tím pádem i jejich výdrž a odolnost. Do jídelníčku tak můžete zařadit například banány, avokáda nebo ořechy. Vzhledem k tomu, že je v některých případech bolest nohou způsobena i problémy s cévami a nervy, je vhodné jíst také ty potraviny, které napomáhají zdraví srdce. Jde například o listovou zeleninu, celozrnné výrobky, ryby, rajčata anebo třeba hořkou čokoládu.
S prevencí bolesti nohou mohou pomoci i patřičné změny životního stylu. Tyto možné změny zřejmě nikoho nepřekvapí. Vyvarovat se pití alkoholu, kouření a nekonzumovat nadměrné množství kofeinu jsou takové zásady, které pomohou zdraví člověka v mnoha směrech, a je proto očekávatelné, že i v oblasti bolesti nohou jsou spojovány s pozitivními dopady. Důležitá je také dostatečná hydratace, dehydratovanému tělu totiž do větší míry hrozí křeče. Pravidelné cvičení a pohyb pak napomáhá posilovat svaly a v důsledku snižuje riziko vzniku křečí. Zásadní je také udržovat správné, vzpřímené držení těla, čímž se snižuje nápor na velkou část kloubů v těle.
Možnosti prevence máme tedy za sebou. Ale co pomáhá na bolest chodidel ve chvíli, kdy už nastala? Existuje samozřejmě spousta babských rad na bolest nohou i již ověřených způsobů, jak si s ní poradit, popřípadě ji alespoň zmírnit. Nejlépe ale o jakékoliv léčbě vždy dokáže rozhodnout především lékař, který například předepíše léky na zmírnění bolesti a zánětu anebo doporučí návštěvu fyzioterapie, kde dokáží příčinu bolesti nohy přesně nalézt a následně s ní pracovat. Léčbu bolesti nohou lze ale v některých případech podpořit například masáží nohy. Promasírováním chodidla se totiž rozproudí krev v žilách, což může pomoci zbavit se otoku a s ním i bolesti.
S běžnou bolestí nohou ale mohou pomoci i různé cvičební pomůcky. Pro uvolnění chodidel dobře poslouží například NABOSO NEURO BALL, který nabízí jak velký masážní míček s povrchem vytvořeným pro lepší senzorickou stimulaci, tak i malý tvrdší masážní míček, který se skrývá uvnitř a nabízí možnost hlubšího a intenzivnějšího uvolnění měkkých tkání.
V boji s bolestí nohou může případně pomoci i KOREKTOR NABOSO SPLAY II, určený speciálně pro nápravu pozice prstů a obnovení přirozeného tvaru nohy, čímž se zlepšuje rovnováha, chůze a držení těla.