Na první pohled se může zdát, že chodidla a dech nemají mnoho společného. Jedna část těla je pevná a slouží jako základ pro naši chůzi, běh či stabilitu, zatímco druhá je dynamická a neustále udržuje naše tělo při životě. Přesto mezi nimi existuje hluboké propojení, které ovlivňuje naše zdraví, pohybový aparát i psychickou pohodu.
Cvičím jógu, zajímám se o zdravý životní styl a tak jsem více a více tíhnul k práci s dechem a také k vědomí, že chodidla tvoří základ všeho. Měl jsem problémy se zády již od dětství kvůli úrazu, který jsem si způsobil při běhání překážek. Ale svalový korzet vše udržel a tak, kromě bolavých zad, jsem byl v pohodě. Právě proto stále rozumně cvičím, abych záda regeneroval a udržoval je v dobrém stavu. Když se mi do cesty připletly barefoot boty, nechávalo mě to chladným. Ale postupně, když jsem začal více pracovat na regeneraci zad pomocí dechu, jsem si uvědomil, že ovlivňování zdraví zad začíná dechem a …u chodidel. Začal jsem jim proto věnovat pozornost při správném sezení, při chůzi nebo při sportu a rozhodl jsem se barefootové boty zkusit. Musím říci, že cca po 9 měsících jsem si na na ně tak zvyknul, že je nerad sundavám z nohy a když je sundám a vezmu si obuv, kde mám zmáčknuté prsty, cítím se nesvůj a nevyhovuje mi to.
Podívejte se se mnou, proč se zajímat o dýchání a fungující chodidla… třeba to bude i pro vás inspirace k vyzkoušení barefoot bot.
Funkčnost chodidla: základní kámen pohybu
Lidské chodidlo je mistrovským dílem biomechaniky. Obsahuje 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 svalů, vazů a šlach. Jeho hlavní funkcí je zajišťovat stabilitu a přenos síly mezi tělem a zemí. Bohužel moderní životní styl často narušuje přirozenou funkci chodidla: úzké boty, vysoké podpatky či nadměrné tlumení omezují pohybovou kapacitu nohy a oslabují svaly i smyslovou zpětnou vazbu.
Barefoot přístup, tedy chůze a běh v minimalistické obuvi nebo naboso, podporuje návrat k přirozenému používání chodidel. Aktivní chodidlo zlepšuje držení těla, rovnováhu a odolnost vůči zraněním. Klíčové je však nejen to, co dělají naše nohy, ale také to, jak se naše tělo během pohybu koordinuje – a zde přichází na řadu dech.
Funkční dech: dynamika pohybu a stabilita těla
Dech není jen mechanický proces, kterým získáváme kyslík. Je to nástroj, který ovlivňuje nervový systém, pohybovou stabilitu a dokonce i kvalitu našeho pohybu. Funkční dech zahrnuje dýchání bránicí, což je hlavní dechový sval spojený s páteří, pánví a hlubokým stabilizačním systémem (core). Bránice je tedy i sval, který se podílí na držení těla. Pokud dech nefunguje optimálně, může docházet k přetěžování jiných částí těla, včetně zad, kyčlí nebo nohou.
Například povrchní dýchání do horní části hrudníku (běžné při stresu nebo sedavém způsobu života) může způsobit napětí v šíji a ramenou, což narušuje přirozenou stabilitu těla. Naopak hluboké brániční dýchání přináší uvolnění díky aktivitě bloudivého nervu, stabilitu, zlepšuje držení těla a umožňuje tělu pohybovat se efektivněji.
Spojení funkce chodidel a dechu
I. Postura a stabilita - Aktivní chodidla a správné dýchání společně vytvářejí stabilní základnu pro pohyb. Když chodidla fungují přirozeně, tělo má lepší propojení se zemí. Pokud je tento základ stabilní, bránice může pracovat efektivněji a přispívat k lepší stabilizaci trupu. Naopak oslabená chodidla nebo ztráta kontaktu se zemí, mohou narušit rovnováhu a dýchací vzorce.
II. Propojení přes hluboký stabilizační systém - Noha a dech jsou spojeny přes hluboký stabilizační systém. Bránice, pánevní dno, příčný břišní sval a multifidy tvoří tzv. „vnitřní jádro“, které stabilizuje páteř a pánev. Když stojíme s aktivní nohou díky opoře o chodidlo, jádro se automaticky zapojuje a umožňuje plynulé dýchání. Opačně, při správném dýchání se aktivují svaly chodidla, což podporuje celkovou stabilitu.
III. Pohybová synergie - Při pohybu, jako je běh nebo chůze, vytváří dech a nohy rytmickou synergii. Funkční noha umožňuje plynulý krok, zatímco dechová koordinace (například výdech při došlapu) přispívá k efektivitě a ochraně před přetížením.
IV. Vliv na nervový systém - Chůze naboso stimuluje propriorecepci (vnímání polohy těla a schopnost nervového systému zaznamenat změny vznikající ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností - je nezbytná pro správnou koordinaci pohybu, svalový tonus) a uklidňuje nervový systém. Podobně pomalý a vědomý dech reguluje autonomní nervový systém, čímž snižuje stres a napětí. Společně tak barefoot a funkční dech přinášejí pocit uzemnění, klidu a lepší propojení těla i mysli.
Jak podpořit harmonii chodidla a dechu?
• Cvičení stability na bosém chodidle: vyzkoušejte stát na jedné noze a přitom vědomě dýchat do břicha. Sledujte, jak dech ovlivňuje rovnováhu a stabilitu.
• Barefoot chůze s vědomým dechem: chůze naboso na trávě, písku nebo jiné přirozené ploše je ideální příležitostí k propojení nohou a dechu. Soustřeďte se na jemný došlap a synchronizujte ho s dechem (např. nádech na dva kroky, výdech na tři). Můžete i otestovat kvalitu svého dechu díky krokům v zádrži dechu - ale to až někdy jindy… nyní stačí uvědomovat si dech a vaše kroky.
• Dechová cvičení s důrazem na pánevní dno a chodidla: posaďte se na židli nebo do zkříženého sedu, věnujte pozornost kontaktu pánvi se zemí a zhluboka, přesto jemně dýchejte. Při výdechu si představujte, že se aktivují svaly pánevního dna a chodidel, které se jemně „přisávají“ k podlaze.
Návrat k přirozenosti
Funkční chodidlo a dech jsou projevem návratu k našim kořenům – k přirozenému způsobu pohybu a dýchání, který lidstvo po tisíce let rozvíjelo. Moderní životní styl nás od těchto základů vzdaluje, což vede ke ztrátě stability, bolesti a stresu. Spojení funkce chodidel a dechu nám umožňuje obnovit rovnováhu, zlepšit celkovou pohyblivost a zároveň najít klid v mysli.
Péče o chodidla - celé dolní končetiny a dech není jen o tělesné stránce – je to cesta k hlubšímu propojení se sebou samými a světem kolem nás.
Václav Krejčík, osobnost české jógy a sportu