Pohodlné dětské barefoot boty

Vývoj dětských nožiček prochází dramatickou změnou. Jak se děti učí první krůčky, mění se chrupavka v kost. Správný výběr dětských bot je zásadní, aby se chodidlo mohlo vyvinout tak, jak má. Proto dětská chodidla potřebují pro svůj přirozený vývoj boty, které respektují tvar chodidla a zároveň umožní cítit povrch, po kterém se dítě pohybuje.

boty respektující tvar dětského chodidla

To vše poskytují dětské boty VIVOBAREFOOT = jako naboso, ale s maximální ochranou!

dětské capáčky Vivobarefoot

Nevhodné botičky mohou vývoj nohy narušit. Děti se tak často naučí chodit špatně, lidově řečeno „šmajdají“. Což v dospělém životě může způsobit třeba bolesti zad. Základ je vybírat kvalitní dětskou obuv. Ale jakou? To je otázka, díky které se mnoho rodičů cítí pod tlakem, aby vybrali pro svoje dětičky ty nejlepší boty...

zdravé barefoot boty pro děti

Často panuje mýtus, že čím dříve dostane dítě capáčky nebo boty, tím lépe. Mnohdy se obáváme, aby dítě nenastydlo, když bude pobíhat bosky. Přitom právě chůze na boso je velmi zdravá. Děti netrénují jen chůzi. V chodidle je celá řada nervových receptorů. Učí se tak i vnímat své okolí, nebezpečné povrchy a vůbec poznávají svět mnohem komplexněji než dospělí.

Prohlédnout dětské barefoot boty

Jak vybrat zdravé boty pro děti?

V první řadě uvažte, zda dítě potřebuje boty. Ve vytopeném bytě stačí ponožky, které se roztáhnou podle dětské nožky. V létě nechte děti chodit bosé, pokud chtějí. Na zahradě nebo na pláži u rybníka si nemůže nijak uškodit. Do města to bez bot samozřejmě nepůjde, zdravotní riziko je příliš vysoké. Podle jakých kritérií tedy boty vybrat?

barefoot boty pro děti

1) Placaté boty se širokou špičkou

Dětské boty jsou často zmenšenou verzí dospěláckých, tedy především odrážejí módní trendy, což je chyba. Lidské chodilo a chodidla dětí obzvlášť potřebují spoustu místa. Je nutné, aby prsty měly možnost se rozplácnout. Ve špičatých módních botách se noha deformuje. Schválně, kolik znáte dospělých žen s vybočeným palcem z lodiček?!

Palec pomáhá udržovat dětem při chůzi rovnováhu. Pro malé děti je to nepostradatelná funkce. Právě dostatek prostoru pro chodilo ve špičce boty je první signál, že boty nebudou deforovat zdravá dětská chodidla.

zdravé dětské boty se širokou špičkuZdravé boty pro děti

2) Ohebná podrážka

Od prvních krůčků se dítě učí rovnováze a učí se techniku chůze. Neohebné boty s tvrdou podrážkou tento proces zbytečně naruší.

Uvažte, jakou sílu má dítě v chodidle? To, že vám botička přidá ohebná, ještě neznamená, že ji zvládne ohnout dětské chodidlo, které je v počátcích velmi slabé. Důležitá je tedy flexibilita podrážky. Dětské nožičky ocení tenkou a poddajnou podrážku bot.

zdravé dětské boty musejí být ohebné zdravé dětské boty musejí být ploché

3) Bez podpatku

Návrháři bot kopírují trendy od dospělých. Pata obvyklé dětské boty může být o 0,5-1 cm výše než špička. Což je sice trendy, ale pro dítě to představuje významný rozdíl a ovlivnění přirozeného postavení nohy. Děti by v žádném případě neměly nosit podpatky. Zdravé dětské boty jsou ploché nebo jen s minimálním rozdílem mezi špičkou a patou.

barefoot obuv pro děti

Např. barefoot boty Primus Kids byly vytvořeny pro malé dobrodruhy a bosochodce. Dítě je může jednoduše utáhnout nebo povolit nastavitelnou gumičkou a vyrazit na výlet jako naboso. Svršek boty tvoří prodyšná tkanina, která nechá nohy vašeho dítěte dýchat, a kvalitní kůže značky Pittards.

4) Bez podpory klenby

Lidské chodidlo se vyvíjelo desetitisíce let. Připusťme si, že jako takové je chodidlo dokonalé a nepotřebuje vylepšovat. Stélka boty, která podpírá nožní klenbu zespodu, je nesmyslná. Úplně se vyhněte botám s podporou klenby a neforemnou, tlustou podrážkou.

U dětí je od narození chrupavčitý oblouk nohy vyplněný tukovou tkání, která přirozeně nožku chrání. Vyklenutá stélka bot pro děti do 2-3 let je zbytečná a často je zcela mimo přirozenou anatomii chodidla.

Zdravé boty neznamená ošklivé Zdravé boso boty pro děti

Nejpřirozenější je často nejzdravější. To platí i o botách. Přirozené je chodit naboso nebo v barefoot botách. Barefoot boty mají široké špičky, jsou dostatečně ohebné a naprosto placaté.

Je třeba podotknout, že existují děti se specifickými potřebami. V takovém případě se zeptejte svého lékaře či fyzioterapeuta, zda jsou barefoot botičky to pravé.

Prohlédnout dětské barefoot boty