ZAČÍNÁME BĚHAT V BAREFOOT BOTÁCH
Je třeba si uvědomit, že naše nohy jsou zvyklé za posledních 20let na klasické běžecké boty s odtlumenou patou a podporou klenby, kde noha pracuje jen minimálně a je do jisté míry oslabená a zlenivělá. Proto je důležité věnovat se výběru běžeckých bot a při přechodu na barefoot běžecké boty postupovat pozvolna, aby se posílily svaly, které jsou v klasický botách málo zapojené.
- Vyberte si vhodné barefoot běžecké boty. Kromě obvyklých věcí důležitých pro výběr (velikost, pohodlí a účel) dbejte na to, aby prsty měly dostatek místa v přední části boty (u palce 6-8mm) a noha tak mohla správně pracovat.
- Začněte opatrně, velmi opatrně. Ze začátku se doporučuje v barefoot botách běhat kratší tratě a to s vnitřní vložkou tak, jako byste teprve s běháním začínali a to i když jste už hodně zkušený běžec.
- Poslouchejte své tělo, při každém náznaku potíží uberte zátěž a nechte nohy aby se adaptovaly na nový způsob běhu.
- Hlavně ze začátku výrazně zredukujte týdenní objemy běhu, klidně na desetinu vaší obvyklé kilometráže. Přidávejte si pak postupně, tak jak se budete cítit.
- Ze začátku neběhejte dva dny za sebou – dopřejte svalům i šlachám čas na regeneraci.
- Nezvyšujte současně objem i rychlost.
- Pracujte hlavně na běžeckém stylu, spíš než na rychlost nebo uběhnuté kilometry se na začátku soustřeďte především na správný, přirozený dopad a odraz chodidla.
- Procvičujte pravidelně chodidla, například zvedáním zátky od PET lahve ze země prsty na nohou.
- Doma choďte co nejvíce bosí.
- I v „civilu" noste barefoot boty , ať se vám nezkracují lýtkové svaly a vaše chodidla mohou neustále pracovat.
- Postupem času, kdy budete cítit, že se vaše chodidla adaptovala na přechod na barefoot boty, můžete vyjmout z bot vnitřní vložku pro ještě lepší kontakt se zemí a přidávat na rychlosti i vzdálenosti.
JAK SPRÁVNĚ BĚHAT
Většina lidí se nikdy neučila jak správně běhat. My, lidé z VIVOBAREFOOT, věříme, že běhání je dovednost, kterou se lidé musí naučit, pokud chtějí běhat efektivně a bez rizika zranění.
Proto nabízíme vzdělávací program, který funguje jinak než klasické tréninkové programy. Byl vyvinutý naším odborníkem na běhání naboso Lee Saxbym patřícím k nejlepším expertům v tomto oboru na světě.
Lidský mozek buduje komplexní pohybové vzory tak, že spojuje jednodušší cviky dohromady. Toto můžeme pozorovat například u malých dětí, které se učí postupně lézt, sedět, stát a nakonec chodit. Tyto pohybové vzory se nazývají "milníky motoriky” a musí se rozvíjet postupně. Každý nový je postaven na předchozí získané dovednosti. Nedostatečný rozvoj jedné z těchto etap/ dovedností pak výrazně ovlivňuje kvalitu složitějších pohybů, což vede k neefektivitě a riziku zranění.
Z toho vyplývá, že je nutné naučit se nejdříve jednotlivé důležité cviky, než se bezpečně a efektivně pustíte do běhání delších tras naboso či v barefoot (bosých) botách.
Obzvlášť důležité jsou tyto 3 stupně.
- stupeň – Chůze a dřep
- stupeň – Výskok
- stupeň – Běh
Každý prováděný pohyb by měl být pevně uložen v paměti, aby došlo k jeho automatizaci. Efektivní pohyb bez rizika zranění je postaven na základech správného držení těla a rytmu, s adekvátní zpětnou senzorickou odezvou od povrchu, po kterém běháme.
Pokaždé, když běžíte naboso, v barefoot (bosých) botách nebo jiných botách určených pro zdravou chůzi či běh, ujistěte se, že máte na paměti tři základní věci důležité pro správný a přirozený pohyb:
- DRŽENÍ TĚLA
- RYTMUS
- RELAX
Ukázka běžeckých stylů, aneb když dva dělají totéž není to vždy totéž.