Často kladené otázky

Běhání naboso a v barefoot (bosých) botách

Především zapomeňte na vaše těžké boty se silnou a neforemnou podrážkou. Místo toho si zujte boty a dovolte nohám dýchat.

Je potřeba začít od nuly. Resetujte držení těla a znovu se rozpomeňte na vrozenou techniku běhu.

Bude třeba postupně posílit hlavní svaly, šlachy a vazy chodidel.

Budete potřebovat alespoň 5 minut k restartovaní vašeho organismu a k nastavení těla do přirozeného přírodního postoje a rytmu. Koukněte se na video s předním světovým expertem na běhání naboso Lee Saxbym. Vysvětluje zde, jak se nejlépe připravit.

Lidé, začínající s během naboso nebo v barefoot (bosých) botách, mají z počátku tendence běhat stejné vzdálenosti, na jaké byli zvyklí v klasických běžeckých botách. Zejména v tuto dobu je ale důležité poslouchat své tělo a být opatrný, abyste se nezranili. Důvod, proč by mohlo dojít ke zranění, je takový, že jste ve svých klasických botách dosud běhali stylem zapojující jiné svalové partie. U běhu naboso nebo v barefoot (bosých) botách jsou využívány odlišné svaly, vazy a šlachy. A protože jste je celý svůj dosavadní život zapojovali jen velmi málo, budou ze začátku slabé a neschopné podstoupit stejné tréninkové dávky jako doposavaď. Začněte tedy pozvolna a postupem času dávky navyšujte.

Zejména na držení těla – hlava by měla být v rovině s hrudí. Držte ji rovně, jako byste se dívali směrem k obzoru. Jako pomůcka může posloužit snaha držet uši v co největší vzdálenosti od ramen. Tzn. hlídat hlavu, aby “nepředbíhala” zbytek těla. Dále se soustřeďte na práci nohou – kroky jsou krátké a lehké. Chodidla by měla přistávat na celou plochu, s váhou na bříška chodidel - tvrdou část chodidla ihned za palcem. Pokud skočíte několikrát na místě nahoru a dolů, snadno toto místo najdete.

Je více než pravděpodobné, že ano. Náš moderní styl života nás přímo nabádá k hrbení. Celý den sedíme v kanceláři nebo v autě. Nosíme boty, jimž se ve spoustě případů musí přizpůsobit nohy a ne naopak. Většina z nás si pak tento styl držení těla přenáší i do běhání. Udělejte si proto jednoduché cvičení na resetování těla, které je uvedeno výše. Jakmile díky němu získáte správný postoj, můžete se pustit do běhání.

Dopadání na paty, nebo tvrdé došlapování, vás bude bolet a přirozeně vás přiměje k došlapování na přední část nohy. Moderní běžecké boty vás kvůli svojí konstrukci podněcují k dopadu na patu. Toto je neefektivní a ve své podstatě stejné, jako byste se s každým novým krokem zastavili a znovu rozeběhli. Pokud budete došlapovat na přední část nohy, používáte jako přirozený tlumič klenbu, svaly a šlachy chodidel. Dobrá běhací technika tyto dovednosti ještě prohloubí (studie Daniela Liebermana).

Kromě klimatických podmínek je toto jedna z klíčových nevýhod běhání naboso. Proto VIVOBAREFOOT vyvinulo barefoot (bosé) boty, které mají všechny výhody běhání naboso a zároveň, díky své patentované podrážce proti oděru a propíchnutí, dávají vašim nohám maximální možnou ochranu. Prožít pocit chození naboso a přitom mít obuté boty, nebylo nikdy tak snadné a dostupné jako dnes.

V botách VIVOBAREFOOT ucítíte, že jste na něco šlápli (kamínek, větvička atd.), ale v žádném případě nejde o nepříjemné nebo bolestivé pocity. Spíše naopak, konečně ucítíte, po čem chodíte. Oproti klasickým botám, kde necítíte nic, je to příjemný pocit (podobný masáži chodidel).

Boty VIVOBAREFOOT nutí díky své konstrukci chodidla neustále pracovat. Pohybují se nepatrně nahoru a dolů, což je podobné, jako když třete dlaně o sebe ve snaze si je zahřát. Na tomto principu pracují také boty VIVOBAREFOOT. tzn. pokud nestojíte delší dobu na jednom místě, jsou nohy vlastní činností zahřívány, navíc boty obsahují vyjmutelnou vložku, která je vhodná hlavně pro zimní měsíce.

Boty VIVOBAREFOOT nebo chůze naboso Vám mohou pomoci překonat tato zranění. Doporučujeme se poradit s odborníkem.

Lidem s chronickým zraněním nohy či nožní klenby jsou často předepisovány ortopedické vložky. Tyto vložky mohou mít zdravotní význam, pokud jsou používány po daný čas. Mnoho lidí ale tyto vložky nosí permanentně, což může být v důsledku zdraví neprospěšné. Proto doporučujeme postupný přechod k chůzi na boso (či v barefoot (bosých) botách), která povede k přirozenému posílení nožní klenby. Máte-li jakékoli pochybnosti, nebo trpíte vážnými zdravotními potížemi, poraďte se s odborníkem.