Vypadají vaše chodidla jako ta na obrázku?

Zřejmě ne, přesto je většina moderních bot vyrobena s úzkou špičkou na středu boty. Lidské chodidlo se přitom v přední části rozšiřuje. Úzká špička designovaná na střed chodidla prsty utlačuje a brání jim v přirozeném pohybu, jejich funkci a pohodlí. Moderní boty mívají také vyvýšený podpatek, který má za následek nepřirozený postoj i sklon chodidel, a tím pádem mění celkové držení těla. Silná neforemná podrážka a pasivní podpora nožní klenby pak znemožňují cítit povrch, po kterém se pohybujete.

S 26 kostmi, více než 100 svaly, vazy a šlachami a 200 000 nervovými zakončeními je lidské chodidlo mistrovským dílem matky přírody. K pohybu a správné funkci proto nepotřebuje silnou neforemnou podrážku s tlumičem a dalšími „marketingovými vychytávkami“. Bota by se vždy měla přizpůsobovat tvaru chodidla, nikdy naopak.

Právě to je filozofie barefoot obuvi, která je navržena tak, aby neomezovala chodidla v jejich přirozeném pohybu a umožnila jim pracovat, jako by byla naboso.

Čím je barefoot obuv specifická:

  • široká špička v anatomickém tvaru chodidla pro svobodný pohyb prstů
  • ultratenká podrážka pro vnímání povrchu, po němž se pohybujete
  • nulová podpora nožní klenby pro přirozenou funkci chodidel
  • nulový sklon podrážky mezi špičkou a patou pro přirozený postoj
  • maximální ohebnost pro pohyb bez omezení

Barefoot obuv neboli „bosoboty“ jsou navrhovány pro maximální pocit pohodlí. Nic vás neškrtí, netlačí a neomezuje. Boty jsou tak pohodlné, že ani nepoznáte, že je máte na noze, a odpadá tak pocit úlevy, když se večer vyzujete, jako je tomu u většiny klasických bot.

Kromě samotné pohodlnosti a přirozené práce chodidel je velmi důležitá také propriocepce, což je zpětná senzorická vazba mozku. Až 70 % informací, které mozek dostává o pohybu, pochází z nervových zakončení na chodidlech. Je tedy nezbytná pro správnou koordinaci, registraci změny polohy těla, svalový tonus a průběh některých reflexů. Aby však byly proprioreceptory v našich chodidlech schopny správně pracovat, je nutný co nejpřímější kontakt se zemí. Zde má hlavní úlohu ultratenká podrážka, která umožní nervovému systému přenášet potřebné informace, ale zároveň chrání chodidla před zraněním či vlivy počasí.

Britská značka VIVOBAREFOOT působí na trhu přes 10 let a v současné době nabízí nejširší nabídku barefoot (bosých) bot s patentovanou ultratenkou podrážkou odolnou proti oděru a s ochranou odolnou proti propíchnutí. Bosé boty vyrábí s ohledem na životní prostředí, kdy se snaží zachovat maximální ekologickou udržitelnost.

K výrobě používá kvalitní přírodní materiály (prvotřídní kůže Pittards® Wild Hide z volně chovaného skotu), recyklovatelné a recyklované látky (bavlněné plátno, PET lahve) i rostlinné složky (pěna Bloom z vodních řas).

V nabídce jsou pánské, dámské i dětské modely vhodné jak pro volný čas, pracovní příležitosti či sport.

Vybere si milovník kožených usní, recyklovaných materiálů i vegan.

Pojďte si vybrat

Pánské boty

Pánské boty

Dámské boty

Dámské boty

Dětské boty

Dětské boty

Jak fungují barefoot (bosé) boty?

Rozšířená špička

Rozšířená špička

Boty VIVOBAREFOOT mají nulový sklon podrážky mezi špičkou a patou a přední část boty je navržena v anatomickém tvaru chodidla. Umožňují tak přirozené rozvinutí chodidla i nožní klenby při došlapu a jejich opětovné smrštění při odrazu. Vaše chodidla tak neustále přirozeně pracují.
Maximální flexibilita

Maximální flexibilita

Ultra tenká, flexibilní podrážka bot VIVOBAREFOOT umožňuje chodidlům maximální volnost, rozsah pohybu, rychlé zapojení palce a přední i zadní části chodidla do činnosti. Maximálně flexibilní podrážka se přizpůsobí chodidlu a ne naopak.
Ultra tenká podrážka

Ultra tenká podrážka

Boty VIVOBAREFOOT mají patentovanou ultra tenkou, oděruvzdornou podrážku, s ochranou proti propíchnutí, umožňující chodidlům maximální propriocepci. Více o propriocepci naleznete zde
Tlumení došlapu

Tlumení došlapu

Svaly a šlachy chodidla umožňují přirozené tlumení došlapu. Silná podrážka není třeba.
Kontrola pohybu

Kontrola pohybu

Systém kostí chodidla, společně s palcem nohy, zajišťují přirozenou kontrolu pohybu.
Senzorická zpětná vazba

Senzorická zpětná vazba

Nervový systém těla je napojen na 200 000 receptorů v ploskách chodidel. Ty tělu poskytují zpětnou vazbu o terénu, v kterém se pohybujeme. Tyto receptory jsou aktivovány díky ultra tenké podrážce.

Naše chodidla mají od narození veškeré technologie, které potřebujeme pro přirozený pohyb. Boty VIVOBAREFOOT umožňují chodidlům přirozeně pracovat jako by byla naboso a pohybovat se tak, jak příroda chtěla.

Pojďte si vybrat

Pánské boty

Pánské boty

Dámské boty

Dámské boty

Dětské boty

Dětské boty