Jak správně běhat

trénink

Většina lidí se nikdy neučila jak správně běhat. My, lidé z VIVOBAREFOOT, věříme, že běhání je dovednost, kterou se lidé musí naučit, pokud chtějí běhat efektivně a bez rizika zranění.

Proto nabízíme vzdělávací program, který funguje jinak než klasické tréningové programy. Byl vyvinutý naším odborníkem na běhání naboso Lee Saxbym patřícím k nejlepším expertům v tomto oboru na světě.

Lidský mozek buduje komplexní pohybové vzory tak, že spojuje jednodušší cviky dohromady. Toto můžeme pozorovat například u malých dětí, které se učí postupně lézt, sedět, stát a nakonec chodit. Tyto pohybové vzory se nazývají "milníky motoriky” a musí se rozvíjet postupně. Každý nový je postaven na předchozí získané dovednosti. Nedostatečný rozvoj jedné z těchto etap/ dovedností pak výrazně ovlivňuje kvalitu složitějších pohybů, což vede k neefektivitě a riziku zranění.

Z toho vyplývá, že je nutné naučit se nejdříve jednotlivé důležité cviky, než se bezpečně a efektivně pustíte do běhání delších tras naboso či v barefoot (bosých) botách.

Obzvlášť důležité jsou tyto 3 stupně.

  1. 1. stupeň – Chůze a dřep
  2. 2. stupeň – Výskok
  3. 3. stupeň – Běh

Každý prováděný pohyb by měl být pevně uložen v paměti, aby došlo k jeho automatizaci. Efektivní pohyb bez rizika zranění je postaven na základech správného držení těla a rytmu, s adekvátní zpětnou senzorickou odezvou od povrchu, po kterém běháme.

Pokaždé, když běžíte naboso, v barefoot( bosých) botách nebo jiných botách určených pro zdravou chůzi či běh, ujistěte se, že máte na paměti tři základní věci důležité pro správný a přirozený pohyb:

  1. DRŽENÍ TĚLA
  2. RYTMUS
  3. RELAX

Ukázka běžeckých stylů, aneb když dva dělají totéž není to vždy totéž

beh