Ploché nohy

07.04.2022 11:52

Máte ploché nohy? 4 věci, které byste měli vědět, pokud uvažujete o přechodu na barefoot obuv.

1. Co jsou zač?

Problém plochých nohou je komplexní téma. Pokud bychom ale měli tento problém zjednodušeně definovat, jedná se o spadlou klenbu, kvůli čemuž se celá spodní část chodidla při zatížení dotýká země. Příčin může být vícero – genetika, zranění, nošení nevhodné obuvi nebo různé faktory životního stylu.

2.Síla chodidla = síla klenby

Lidem s plochýma nohama jsou často doporučovány ortopedické vložky. Je běžné, že se řada lidí domnívá, že barefoot obuv může stav ještě zhoršit. Existují však dobré důkazy, které podporují tvrzení, že barefoot obuv posiluje rozvoj chodidel. Mít ploché nohy nutně neznamená, že musíte mít nohy slabé. Podpora nožní klenby ve formě ortopedických vložek spíše omezuje přirozený pohyb a ochabuje svalstvo.

3. Jak chodíte (a běháte) ovlivňuje sílu nohou.

Žít naboso znamená používat intenzivněji všechny svaly a šlachy v chodidle. Chůze nebo běh naboso pravděpodobně povede k tomu, že budete více dopadat na přední až střední část chodidla, místo na paty. S barefoot obuví váš přirozený instinkt určuje pohyb (přizpůsobíte se pohybu s kratšími kroky a dopady blíže pod těžiště). To posiluje svalstvo nohou včetně klenby.

4. Existují důkazy, které naznačují, že chození naboso by mohlo pomoci předcházet a zvládnout problém plochých nohou.

Studie z roku 1992 srovnala více než 2000 indických školáků, kteří pravidelně nosili boty, s těmi, kteří ne. Děti, které nenosily boty, měly širší chodidla (známka síly nohou) a bylo u nich méně pravděpodobné, že budou mít ploché nohy (což naznačuje, že stav není vždy genetický). University of Delaware a Harvard Medical School také zjistily, že chůze naboso vede k vyšším, silnějším klenbám.

Chození naboso nemusí nutně fungovat pro každého, kdo má ploché nohy. Například i podpora nožní klenby může být v některých specifických případech vhodná a potřebná. Chceme ale rozptýlit mýtus, že lidé s plochýma nohama rozhodně nemohou chodit naboso.

Pokud máte zdravotní problémy, doporučujeme přechod na barefoot obuv zkonzultovat s odborníky. V případě, že si nevíte rady koho oslovit, navštivte naši sekci ambasadorů, kde naleznete řadu osobností právě z řad fyzioterapeutů a pohybových trenérů.

Zdroje:
1. Altman AR, Davis IS. Barefoot running: biomechanics and implications for running injuries. Current sports medicine reports. 2012 Sep 1;11(5):244-50.
2. Russell RM, Simmons S. THE EFFECTS OF BAREFOOT RUNNING ON OVER-PRONATION IN RUNNERS. International Journal of Exercise Science: Conference Proceedings 2016 (Vol. 8, No. 4, p. 42).
3. Rao UB, Joseph B. The influence of footwear on the prevalence of flat foot. A survey of 2300 children. The Journal of bone and joint surgery. British volume. 1992 Jul;74(4):525-7.