Jak vám barefoot obuv pomůže ke zdravým nohám?

BLOG

04.04.24 13347

Zdraví vždy bylo a vždy bude tím nejcennějším, co máme. Musíme se o něj proto umět náležitě postarat. Při péči o své tělo lidé ale často zapomínají na zdraví chodidel a nohou, které je zásadní pro správné fungování celého těla a jeho zanedbání může vést k mnoha nepříjemnostem. Mezitímco klasické těsné a neforemné boty zdraví nohou vůbec neberou v potaz, barefoot boty jsou v tomto ohledu pravým opakem. Zdraví chodidelpřirozené fungování celého těla a snaha docílit maximálního pohodlí jsou při výrobě barefoot bot nejvyšší prioritou. Pojďme se tedy podívat na to, jaký dopad mají barefoot boty na vaše zdraví a s jakými problémy vám dokážou pomoci.

Jsou barefoot boty opravdu zdravé?

Chůze naboso je pro celé lidské tělo blahodárnou činností a dokáže pozitivně působit na zdraví člověka, obzvláště pak na nohy a chodidla. O zdravou chůzi se přitom jedná především proto, že je pro člověka přirozená a jeho pohybová soustava je pro tento druh chůze uzpůsobená.

V dnešní době ovšem většina lidí nemá mnoho příležitostí, kdy mohou chodit naboso, nemluvě o tom, že bosá chůze může být kvůli špíně nebo třeba chladnému povrchu značně nepraktická. Bez bot, které by nohy chránily, se chodidla také vystavují působení živlů a často i mrazivému počasí, při chůzi naboso navíc hrozí i různá méně i více závažná poranění. Právě tento problém řeší barefoot obuv.

Barefoot botám se také někdy říká bosé boty, a to právě proto, že svou funkcí a stavbou simulují chůzi naboso a umožňují vám tak užívat si veškeré zdravotní benefity spojené s chůzí bez bot, zároveň ale chodidlo chrání jako jakékoliv jiné boty. Můžete v nich tak chodit bez obav z vlivů počasí nebo poranění.

Barefoot boty díky napodobování bosé chůze přispívají k přirozenému pohybu a správnému držení těla, což má kladný vliv na celý pohybový aparát. Ultratenká třímilimetrová podrážka bot od VIVOBAREFOOT pak umožňuje správné prokrvení chodidel a poskytuje jim dostatek prostoru pro správné fungování. Tomu napomáhá také chybějící podpora klenby, která v běžných botách nohu zbytečně omezuje a postupem času nožní klenbu oslabuje, a důležitá je i široká špička boty poskytující dostatek místa pro zdravý pohyb prstů.

Protože barefoot boty nejsou těsné a nohy zbytečně nesvazují, dávají svalům a šlachám v nohou možnost fungovat tak, jak příroda zamýšlela, a postupem času jim vracejí sílu, kterou ztratily po letech chůze v neforemných konvenčních botách.

Další výhoda tenkých podrážek spočívá v obnovené schopnosti propriocepce chodidel, neboli zpětné vazby vašich nohou. Při každém kroku váš nervový systém zaznamenává celou škálu nejrůznějších změn, ke kterým při chůzi dochází, a na základě těchto informací pak váš mozek upravuje držení těla, správnou koordinaci pohybu anebo třeba reflexy. V běžných botách ale tato zpětná vazba nemá možnost správně fungovat, protože jsou v nich chodidla příliš daleko od země. V bosých botách naopak znovu dochází k přínosnému propojení se zemí a tělo se může přirozeně přizpůsobovat situaci krůček po krůčku.

V neposlední řadě pak tenká podrážka vede k tomu, že vám při procházkách po lesích nebo mýtinách nic nebrání v dokonalém spojení s přírodou a vaše relaxace a odpočinek se tak posunou na zcela novou úroveň. Benefity barefoot bot pro zdraví tedy nekončí jen u fyzické stránky, ale mohou pomoci i vaší psychické pohodě.

Pravidelné nošení barefoot bot může mimo jiné působit také jako prevence řady deformací a vad chodidel. Bosé boty také dokáží ulevit od bolesti při již existujících potížích tak, jak to obyčejné boty neumí, perfektně se totiž přizpůsobí tvaru nohy a dopřávají chodidlům potřebnou volnost a oporu bez zbytečného tlaku. S jakými problémy ale dokáže barefoot obuv pomoci?

Pro koho jsou barefoot boty vhodné?

Ať už jde o vady vrozené nebo ty získané během života, popřípadě o menší problémy, se kterými se občas potýká každý z nás, barefoot boty pro vás mohou být vhodným řešením.

MYKÓZY, PLÍSNĚ A KUŘÍ OKA

Jednou z nejčastějších nepříjemností, se kterou se můžete setkat především v horkých letních měsících, je vznik různých mykóz, plísní a kuřích ok v oblasti chodidel. Na vině v těchto případech bývá především neprodyšná a těsně svazující obuv. Plísním se totiž nejlépe daří ve vlhkém a uzavřeném prostředí, jakým jsou například právě konvenční boty po jejich celodenním nošení, kuří oka vznikají zase na místech, kde je kůže vystavována dlouhodobému tlaku.

Barefoot boty při prevenci těchto problémů pomáhají především díky flexibilní konstrukci, která se přizpůsobí vašim nohám a nabízí jim dostatek prostoru pro pohyb, čímž se snižuje pravděpodobnost pro vznik kuřích ok. Letní bosé boty od VIVOBAREFOOT jsou navíc vyrobené z prodyšného materiálu, který dovoluje nohám dýchat a omezuje tak vznik plísní a mykóz.

Důležité jsou i podrážky, ty se totiž u bot od VIVOBAREFOOT skládají dohromady ze čtyř vrstev, z nichž je pro boj s plísněmi důležitá ta antibakteriální. Jak název napovídá, tato vrstva zamezuje množení bakterií a mimo jiné také minimalizuje nepříjemný pach. Chůze v bosých botách se tak stává ještě pohodlnější a zdravější.

ZAROSTLÉ NEHTY

Další z běžných problémů, které ale dokáží člověka pěkně potrápit, jsou zarostlé nehty na nohou. Bolest, nepříjemný tlak anebo dokonce krev či zánět, to vše jsou možné nepříjemné příznaky, které zarostlé nehty doprovázejí.

Nehet může zarůst z mnoha důvodů, například v důsledku drobných poranění, deformací prstů anebo nesprávného způsobu stříhání nehtů, jednou z možných příčin je ale i nošení těsných bot, které na prsty a potažmo také nehty nepřirozeně tlačí. V barefoot botách mají díky široké špičce prsty na nohou dostatečný prostor, tím pádem vám v nich na rozdíl od běžných bot vznik zarostlých nehtů z důvodu nedostatku místa určitě nehrozí.

VBOČENÝ PALEC

Hallux valgus, častěji označovaný jako vbočený palec, je vadou vznikající nošením nevhodné obuvi s vysokým podpatkem. V praxi jde o přiklonění palce nohy k ostatním prstům a změně jeho celkového postavení. Vbočení palce má tendence se postupně zhoršovat a způsobovat člověku zvyšující se bolest. Mimo jiné hallux kvůli bolesti a nepřirozenému postavení prstů negativně ovlivňuje i samotnou chůzi a postoj člověka.

V těžkých případech bývá jediným řešením operace, s prevencí a také v ne tak vážných případech ale může pomoci i nošení dostatečně širokých bot, jakými jsou právě barefooty, anebo speciálně vytvořené korektory. Ty obnovují správnou pozici prstů a zvyšují jejich pohyblivost.

PROBLÉMY S NOŽNÍ KLENBOU, PLOCHÉ NOHY

Propadlá nožní klenba, která je příčinou takzvaných plochých nohou, se projevuje různými způsoby. Zpočátku jde především o vizuální změnu, kdy klenba, tedy střední část nohy, poklesne blíže k zemi a pata mírně vybočuje dozadu. Později se postupně přidává bolest nohou, mohou se objevit otoky nebo pocit unavených a těžkých nohou. Dobrou zprávou je, že v méně závažných případech je zpravidla možné aktivním přístupem situaci napravit.

Nedostatečná stimulace chodidel, zbytečné přetěžování nohou a nošení nepadnoucí a neforemné obuvi jsou jen některými z příčin propadnutí klenby. Nápomocné proto mohou být barefoot boty, a to především díky absenci přílišné podpory klenby, která je typická pro běžné boty. Díky nepřítomnosti této opory totiž mají chodidla možnost fungovat přirozeně a svalům a šlachám v nohou se může časem vrátit ztracená síla.

KLADÍVKOVÉ A DRÁPOVITÉ PRSTY

Tyto dvě deformity spolu úzce souvisí, obě totiž vznikají svalovou nerovnováhou šlach podílejících se na ohýbání prstů a projevují se nesprávným ohnutím prstů v kloubu. Příčina i řešení jsou v tomto případě opět jasné. Příliš těsné boty prsty postupem času krčí, deformují a nutí je přizpůsobovat se tvaru boty, mezitím co barefoot obuv má na chodidla opačný efekt. Přizpůsobit by se přece měla bota, ne vaše noha.

Pro koho nemusí být barefoot obuv vhodná?

Jak to už bývá, žádné řešení není úplně univerzální a i barefoot boty mají své limity, alespoň co se týče zdraví. Především při závažnější onemocněních nohou a chodidel nemusí být nošení bosých bot vhodným řešením. Ve všech případech ale platí, že o nejideálnějším postupu pro vaši konkrétní situaci rozhodne po konzultaci lékař.

DIABETICKÁ NOHA

Syndrom diabetické nohy, zkráceně SDN, je jednou z možných pozdních komplikací cukrovky. Projevuje se poškozením cév a nervů v chodidlech a jde o velice vážný zdravotní problém, který nelze brát na lehkou váhu. V oblasti léčby SDN za pomocí barefoot bot zatím nebyl proveden dostatek výzkumů na to, aby byl jejich vliv jasně potvrzen, nejlépe v těchto případech rozhodne lékař.

ARTRITIDA

Artritida může napadat klouby v celém těle, způsobovat v nich záněty a dále je poškozovat, problémy se ale často projevují právě v nohách. Pro tyto případy lékař může doporučit nošení speciální zdravotní obuvi, která je dokonale uzpůsobená k úlevě od bolesti způsobené artritidou.

PATNÍ OSTRUHA

Kostní výrůstek na patní kosti, obecně nazývaný patní ostruha, může být v některých případech neškodný a nepůsobit žádné potíže, jindy naopak vede k bolesti a nepohodlí. I když v případě patní ostruhy barefoot boty mohou hrát roli v oblasti prevence, samotná léčba zůstává v rukou lékařů a fyzioterapeutů.

PERIFERNÍ NEUROPATIE

K brnění, mravenčení nebo ostré bolesti dochází v důsledku poškození periferních nervů, tedy těch ve vašich nohou, popřípadě rukou. I v případě periferní neuropatie, podobně jako u syndromu diabetické nohy, jde o závažný problém, u něhož zatím vliv barefoot bot není jasně prokázaný.

Barefoot a zdravý vývoj nohou dětí

Dětské nohy procházejí v průběhu růstu velice dramatickou změnou a je nesmírně důležité, aby tento vývoj v útlém věku proběhl správně. Naprosté většině výše zmíněných problémů lze totiž včas předejít, pokud se podpoří správný vývoj dítěte. Barefoot boty mohou být v této souvislosti skvělým pomocníkem.

Děti se chůzi nejlépe naučí naboso, bez těsných dětských botiček, které se bohužel potýkají s úplně stejnými problémy, jako jejich varianty pro dospělé. Bosá chůze je tedy velmi zdravá, dítě se díky ní naučí správnému držení těla a postoji, navykne si také vnímat své okolí všemi smysly. Chůze bez bot, obzvlášť v městském prostředí, může být ale pro dítě nebezpečná a mohla by vést k nechtěnému zranění.

Dětské barefoot boty se nabízejí jako elegantní řešení, zároveň totiž díky odolné podrážce chrání dítě před zraněním, neochuzují ho ale o veškeré benefity bosé chůze, o které by ho jinak připravily obyčejné boty. I dětské barefoot boty, podobně jako modely pro dospělé, dovolují maximální volnost pohybu, ponechávají dostatek prostoru pro prsty a přizpůsobí se noze tak, aby mohla fungovat bez omezení.

Sdílet článekLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Registrujte se

a získejte
řadu výhod

  • Kompletní přehled o novinkách
  • Historie objednávek
  • Doprava zdarma nad 1000,-
  • 30denní lhůta na vrácení zboží

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.