Jak na správné držení těla

BLOG

04.11.24 408

Na udržování správného držení těla si v dnešním uspěchaném světě vzpomene jen málokdo, ať už tráví většinu dne vsedě u počítače, anebo naopak pohybem. Nevhodné držení těla, obzvlášť pak při chůzi, může přitom dlouhodobě vést k řadě zdravotních problémů od pouhých občasných bolestí až po trvalé poškození kloubů. Důležité je ovšem nejen vědět, jak správné držení těla udržovat, velký vliv má mimo jiné i výběr obuvi.

Význam správného držení těla

Jak vlastně vypadá správné držení těla v praxi? Vše začíná u hlavy. Ne nadarmo se často používá přirovnání, že má člověk stát „jako by ho tahali nahoru za provázek“. Hlava by měla být vzpřímená, ne prohnutá, brada zasunutá mírně dozadu. V dnešní době právě zde často nastává problém, protože se v průběhu dne velice často díváme do telefonu, který nás nutí sklánět hlavu a hrbit se, což pro tělo není v žádném případě ideální.

Důležitá jsou i ramena, která by měla být při chůzi uvolněná a v rovině se zbytkem těla. Měli bychom je tedy tlačit mírně dozadu a dolů + do stran - ramena tlačit dolů směrem k podlaze a lehce dozadu a do stran (nepřibližovat lopatky k sobě, chceme tedy tzv. roztáhnout křídla), ne ovšem do takové míry, aby to bylo nepříjemné. Obzvlášť v případě, že jste delší dobu zvyklí chodit shrbení, můžete zpočátku považovat správné postavení ramen za nepřirozené, ale stejně jako u hrbení jde jen o zvyk a během krátké doby už nad udržováním správného držení těla ani nebudete muset přemýšlet.

Při chůzi je pak důležité také mít vyrovnané nohy a neprohýbat je ani dovnitř, ani ven. Paty by měly být mírně od sebe, špičky lehce k sobě.

Celkový postoj těla by měl být rovný, vzpřímený a především by měl na člověka působit naprosto přirozeně. Správné držení těla by nemělo způsobovat jakoukoliv bolest ani vyžadovat námahu.

Pokud si stále nejste jistí, jestli je s vaším postojem vše tak, jak má být, na kontrolu správného držení těla existuje jednoduchý test. Ve chvíli, kdy se opřete zády o zeď, byste se stěny měli dotýkat zadní částí hlavy, lopatkami, hýžděmi a patami, žádná část těla by přitom neměla přílišně vyčnívat směrem dopředu. Pokud váš postoj tyto podmínky splňuje, dosáhli jste správného zakřivení páteře a tím pádem i vhodného držení těla.

Správné držení těla při chůzi i jiných aktivitách je pro člověka důležité z mnoha důvodů, tím základním je samozřejmě prevence bolesti. V momentech, kdy své tělo udržujete ve správném postavení, totiž na všechny vaše klouby působí minimální tlak a snižuje se tak riziko bolesti zad i kloubů, především ramen. S menším tlakem pak přirozeně souvisí i menší šance vzniku zranění, protože se klouby nemusí dlouhodobě namáhat více, než je třeba. V kombinaci s vhodnou obuví pak můžete jakékoliv komplikace co nejvíce omezit.

Málokdo ovšem ví, že se správným držením těla souvisí i dýchání nebo trávení, při rovném postoji se totiž zapojují svaly břicha i zad tak, jak by měly, a napomáhají tak přirozené funkci celého těla.

Za každý zdravotní benefit, který je se správným držením těla spojený, lze najít přinejmenším několik problémů spojených s nesprávným postojem. Kromě možné bolesti kloubů, zad a vyššího rizika úrazů při nesprávném držení těla například trpí i svaly. Ty břišní mohou postupem času ochabovat, bederní nebo prsní se zase často začnou zkracovat. Jde pak v podstatě o začarovaný kruh. Špatné držení těla vede k ochablým a zkráceným svalům, ty dále zhoršují už tak špatný postoj a tak dále.

Časté chyby při držení těla

Časté chyby při držení těla

I když je správné držení těla pro člověka zdravé a do značné míry přirozené, jen málokomu se daří ho udržovat dlouhodobě a spolehlivě. Některé chyby jsou ale častější než jiné, mezi ty nejběžnější chyby při držení těla patří:

- předkloněná hlava a brada vysunutá dopředu
- zvednutá, napnutá ramena
- prohnutá záda
- asymetrické zatěžování jen jedné poloviny těla při dlouhém stání
- celkově shrbený postoj

Vliv obuvi na držení těla

I když budete při chůzi udržovat naprosto perfektní postoj, nemusí to pro zcela správné držení těla stačit. Zásadní roli totiž hrají také boty, které máte na sobě, a to hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším z nich je stabilita.

Nejproblémovější jsou v této oblasti samozřejmě boty s vysokým podpatkem, které velice silně narušují rovnováhu člověka a přesouvají jeho těžiště, čímž ho nutí přespříliš zatěžovat klouby a svaly nohou, které pak zbytečně trpí. Podobně je tomu i u obuvi s přílišným tlumením na patě, které nohu také dostává do úhlu nepřirozeného pro tělo a nedovoluje tak svalům a šlachám přírodou zamýšlené fungování. Vhodnější proto mohou být spíše boty, které nabízejí větší volnost pro nohu a dovolují jí fungovat tak, jak by měla, jako to dokáží barefoot boty od VIVOBAREFOOT.

Důležité je pro správné držení těla také zapojení vnitřního svalstva a tím pádem i svalů v chodidlech, které člověku napomáhají udržovat tělo při chůzi ve správné poloze. Nejlepší možností pro nejpřirozenější zapojení všech svalů je samozřejmě chůze zcela naboso. Ta je pro člověka od přírody nejvhodnější, v dnešní době ale bohužel tato možnost není příliš reálná. Nikdo z nás se asi jen tak nevydá na procházku po městě bez bot, a to především kvůli bezpečnosti.

Místo zcela bosé chůze ale není potřeba hned přecházet k běžným botám s tlustou, neforemnou podrážkou, ty totiž nohu sice ochrání, ale zabrání jí ve vhodném zapojení všech svalů. Ideální proto mohou být boty s významně menším tlumením, jako jsou barefooty, které chodidlo sice dokonale ochrání díky ultratenké podrážce odolné proti propíchnutí, zároveň ale nohu nijak neomezují. Podrážka, potažmo i celá bota, je totiž flexibilní a přizpůsobí se chodidlu tak, aby mu zbytečně nepřekážela.

Výběr bot není něco, nad čím by spousta lidí příliš přemýšlela, ale z dlouhodobého hlediska může nošení nevhodně zvolených bot člověku velice znepříjemnit život. Na prvním místě hrozí bolest chodidel, svalů a šlach nohy, kolen anebo třeba prstů, způsobené chozením v botách, které dobře nepadnou. Obzvlášť pokud jde o klasické boty s tlustou podrážkou a nedostatkem místa pro prsty i celé chodidlo může být náhlá bolest nevítaným překvapením.

Nevhodná obuv může ovšem způsobit i daleko trvalejší komplikace, a to v podobě různých získaných vad a deformit chodidel. Nerovnoměrná zátěž a nedostatek prostoru v nesprávně zvolené botě jsou častými důvody pro vznik těchto problémů.

Cvičení na zlepšení držení těla

Cvičení na zlepšení držení těla při chůzi

Shrnuli jsme si, jak správné držení těla vlastně vypadá, v čem je pro člověka prospěšné a jaký vliv na něj má výběr obuvi. Jakými způsoby ale můžete své držení těla zlepšit?

Základním tipem pro zlepšení držení těla je nepochybně posilování ochablých svalů a protahování těch zkrácených. Toho nejlépe dosáhneme skrze pravidelné cvičení, nemusí jít ale přímo o nasazení v posilovně nebo náročný kardio trénink, začít s cviky na zlepšení držení těla můžete i u sebe doma. Zde si projdeme několik nejzákladnějších cviků pro držení těla:

·       Pozice dítěte: Jednoduchá pozice, která v první řadě protahuje páteř a zadní část stehen, obě oblasti velice důležité pro správné držení těla. Pro tento cvik si nejdříve sedněte na své holeně, kolena držte u sebe, a následně se v bocích ohněte dopředu s rukama nataženýma tak, aby se vaše čelo i dlaně dotkly země. Pro nejlepší výsledky je ideální tuto pozici držet s hlubokým dýcháním několik minut.

·       Plank: Existuje spousta různých variant „planku“, které můžete do svého cvičení zařadit, všechny z nich jsou zároveň prospěšné pro držení těla, protože posilují takzvané core svaly, neboli svaly středu těla, hýžďové svaly anebo svaly stehen a také ramena, která jsou pro držení těla neméně důležitá. Klasický vysoký plankmimo jiné uvolňuje ztuhlost těla a pomáhá s rovnováhou. Pozice ideální pro vysoký plank je vlastně stejná, jako když se chystáte udělat klik, s nohama i rukama nataženýma a rovnými zády. V ideálním případě byste tuto pozici měli udržet zhruba minutu. Boční plank pak funguje podobně, jen se opřete pouze o loket jedné ruky a celé tělo otočíte bokem oproti běžnému planku bokem. Jak už název napovídá, tato varianta posiluje spíše boční core svaly, které ovšem také hrají nemalou roli při celkové podpoře zad.

·       Pozice hory: Jedna z nejzákladnějších pozic v józe, která se soustředí na vzpřímené stání a zahrnuje významnou část aspektů typických pro správné držení těla. Dostat se do této pozice není žádná věda, stačí se postavit vzpřímeně s nohama na šířku ramen, rovnoměrně rozprostřít váhu na obě nohy, udržovat lehce prohnutá kolena a ramena tlačit dolů a dozadu, čímž naopak hruď dostanete tam, kde má být. Ramena by měla být uvolněná, ruce svěšené podél těla a dlaně otočené směrem dopředu. Samozřejmě je opět potřeba myslet na hluboký a klidný dech.

Cvičení spojené se správným protažením těla člověku pomáhá i díky zvýšené mobilitě, pohyblivější tělo je totiž zdravější tělo a udržování správného držení těla mu nepůsobí ani zdaleka takové problémy, jako tělu ztuhlému.

V neposlední řadě může mít pozitivní vliv na vaše držení těla i takzvaný mindful walking. Také se mu někdy říká všímavá chůze a v praxi nejde o nic jiného než o chůzi, při které si plně uvědomujete své tělo i okolí a dokonalevnímáte každý krok, což jde s udržováním správného postoje ruku v ruce. Při mindful walking se totiž můžete plně soustředit pouze na své vlastní tělo a tím pádem správné držení těla udržovat snadněji než při běžné chůzi.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...



Registrujte se

a získejte
řadu výhod

  • Kompletní přehled o novinkách
  • Historie objednávek
  • Doprava zdarma nad 1000,-
  • 30denní lhůta na vrácení zboží
Cookies zavřít

Používáme soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům a personalizaci reklam od Googlu i dalších společností. Kliknutím na tlačítko Přijmout vše nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.