Barefoot boty versus minimalistické boty

Je barefoot obuv a minimalistická obuv to samé? Mnoho lidí stále zaměňuje barefoot boty za minimalistické boty. Nejčastějším omylem je, že název minimalistické boty je pouze český výraz pro barefoot obuv. Rozdíl mezi oběma druhy této běžecké obuvi je však veliký, stejně jako jejich funkčnost na pohybový aparát. Značka VIVOBAREFOOT má s barefoot obuví nejvíce zkušeností. Od roku 2004 vyrábí a prodává výhradně barefoot obuv a nabízí ze všech značek na trhu nejširší nabídku barefoot obuvi. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly? 

Barefoot boty

Slovo barefoot pochází z angličtiny a v překladu znamená „bosý“ nebo „naboso“. Odtud pojmenování „barefoot”, od něhož vznikl český nepřesný překlad - bosé boty.

Jedná se o boty věrně napodobující pocit chůze či běhu naboso, které jsou pro člověka nejpřirozenější. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly dokonalý kontakt s terénem a maximálně přirozený pohyb s největší možnou propriocepcí. Zároveň však chrání chodidla před možným zraněním ostrými předměty, proti vlivům počasí a podobně. Nemusíte se tak bát zranění. Barefoot boty jsou vyráběny za pomoci nejmodernějších technologií a prvotřídních materiálů, takže ochrana vašich chodidel je více než dostatečná.

Tloušťka podrážky barefoot bot je od pouhých 3 do 6 mm. Boty tak nabízí nejlepší možný kontakt s terénem, v kterém se pohybujete. Podrážka bot VIVOBAREFOOT je přitom dokonale oděru vzdorná a s ochranou proti propíchnutí. Na rozdíl od minimalistických či klasických běžeckých bot je podrážka VIVOBAREFOOT stejně široká po celé své délce, tzn. že barefoot boty mají "nulový drop", tedy nulový sklon mezi špičkou a patou. Pata tak není nepřirozeně výš než špička, jak se to běžně děje u ostatních druhů obuvi, ať už jde o minimalistické boty či klasické běžecké boty. Podrážka barefoot bot je v jedné rovině s přední částí chodidla. Barefoot obuv nemá také žádnou podporu nožní klenby. Špička boty je anatomicky tvarovaná, což zaručuje prstům přirozený pohyb nezávisle na sobě, jak je tomu při skutečném chození naboso.

Noha v barefoot botě se nachází bezprostředně nad tenkou podrážkou. Bota není vystlána žádnou pěnou, a tak může vaše chodidlo plně vnímat informace o terénu, v němž se pohybuje. Barefoot boty jsou neskutečně pohodlné, ani nevíte, že je máte na noze. 

Barefoot boty v akci - klikni

 

 

Minimalistické boty

Minimalistické boty se podobají více klasickým botám. Jejich podrážka je silnější než u barefoot bot (o 4-7 mm) a noha má při chůzi či běhu nepřirozený sklon podobně, jako je tomu u klasických sportovních bot. Prostor pro prsty je u minimalistické obuvi řešen stejně jako u klasické obuvi. Vaše prsty tedy mají k dispozici minimální prostor a nemohou se přirozeně pohybovat, jak je tomu u bosého chodidla.

Prostor pro patu je u minimalistické obuvi zvýšen oproti špičce o 4-8 mm. Bota tak podporuje sklon chodidla a tím nepřirozený postoj

I když se u minimalistických bot setkáváme s menším množstvím pěnové výplně, noha je stále tlumena, což snižuje propriocepci chodidla. Noha tak nemá bezprostřední kontakt s podkladem, jako u barefoot bot nebo pohybu naboso.

Jak říkáme my, lidé z VIVOBAREFOOT: Lidské chodidlo je s 200 000 nervovými zakončeními, 33 svaly, 28 kostmi a 19 šlachami mistrovské dílo přírody, které nepotřebuje „pseudo“ tlumiče a silnou neforemnou podrážku ke správné funkci.

Proč je zdravé chodit na boso?